Søk i hytter i hele Norge

Vis avansert søk

Senger
Selvbetjent: 14
Geografisk
Jotunheimen
Kontaktinformasjon
Kontakt DNT Oslo og Omegn for mer informasjon om hytta.
Del | Tilbake | Skriv ut | Tips en venn

Selvbetjent turistforeningshytte Tomashelleren (1485 moh.)

Vis i kart

Tomashelleren er den sist bygde selvbetjeningshytta i DNT Oslo og Omegn og ble åpnet i 2002. Hytta ligger høyt og åpent til mellom Vangsmjøse og Bygdin. Beliggenheten under Tomashelleren ga naturlig navnet til hytta. Tomashelleren ble bygd for å utvikle rutenettet nord for Vangsmjøse, og har blitt en flott innfallsport for turer videre til Yksendalsbu og Fondsbu. På turen inn til Tomashelleren kommer du høyt og fritt med god utsikt til Jotunheimens topper.

Tomashelleren. Foto: Anne Jørgensen

Utstyr: Hytta har det du trenger av utstyr for matlaging og et hyggelig opphold, som fullt kjøkkenutstyr, dekketøy og sengeklær. I tillegg vil du finne et godt utvalg av mat på proviantrommet. Det er ikke strøm på hytta, men gass, vedfyring og stearinlys som lyskilde. Vann hentes i nærmeste bekk/vann. Gjestene ordner selv med matlaging, vannhenting, oppvask, vask av gulv, og ellers rydding av hytta inne og ute. Lakenpose eller sovepose skal alltid brukes ved overnatting. Oppslag med hytteregler og priser finner du på hytta.

Betaling: Betalingen skjer ved å fylle ut en betalingsfullmakt som ligger på hytta, eller du kan betale med kontanter som puttes i en pengekonvolutt. Betalingsfullmakt/pengekonvolutt puttes i safen på hytta.

 


Adkomst

Sommer:

Raskeste atkomst om sommeren er på T-merkede ruter fra Sanddalen (3 timer) og fra Herredalen/Rysndalen (3 timer). Med kollektivtransport kan man ta Valdresekspressen til Søre Hemsing og gå derfra opp Rysndalen til Tomashelleren (6 timer) , eller ta taxi opp til Herredalen eller Leine/Sanddalen.

Vinter: Om vinteren er det kvisteruter fra Tyinstølen til Tomashelleren. Ta Valdresekspressen til Tyinkrysset, ca 20 km på ski langs kvisterute inn til Tomashelleren.


Åpningstider og betjeningsgrad

Fra Til Betjeningsgrad Nøkkeltype Kommentar
16.10.09 14.02.10 Stengt
15.02.10 15.10.10 Selvbetjent DNT-nøkkel

Ruter tilknyttet hytta

Sommer - Vinter
Kode Etappe timer km Sesong Område
jot94 Ole - Tomashelleren Sommer Jotunheimen
jot93 Ole - Yksendalsbu Sommer Jotunheimen
jot70 Rysndalen/Herredalen (Sørre Hemsing) - Tomashellern Sommer Jotunheimen
jot69 Sanddalen - Tomashelleren Sommer Jotunheimen
jot68 Tomashelleren - Yksendalsbu Sommer Jotunheimen

Turforslag

Sommer - Vinter
Det er ingen sommerturforslag tilknyttet denne hytta.

Værvarsel for Tomashelleren

Flere varsler fra yr.no: Time for time (meteogram) - Oversikt - Neste helg

Fredag 3. september

Delvis skyet Svak vind, 2,3 m/s fra nord-nordøst
Delvis skyet. Svak vind, 2,3 m/s fra nord-nordøst.

Lørdag 4. september

Sol/klarvær Flau vind, 0,4 m/s fra nord
Sol/klarvær. Flau vind, 0,4 m/s fra nord.

Søndag 5. september

Lettskyet Svak vind, 2,3 m/s fra Øst-nordøst
Lettskyet. Svak vind, 2,3 m/s fra Øst-nordøst.

Mandag 6. september

Sol/klarvær 12° Svak vind, 2,6 m/s fra sørøst
Sol/klarvær. Svak vind, 2,6 m/s fra sørøst.

Tirsdag 7. september

Skyet 10° Lett bris, 3,2 m/s fra Øst-sørøst
Skyet. Lett bris, 3,2 m/s fra Øst-sørøst. 0.2 mm nedbør.

Onsdag 8. september

Lettskyet Lett bris, 3,3 m/s fra sørøst
Lettskyet. Lett bris, 3,3 m/s fra sørøst. 0.3 mm nedbør.

Torsdag 9. september

Sol/klarvær Svak vind, 2,7 m/s fra Øst
Sol/klarvær. Svak vind, 2,7 m/s fra Øst. 0.4 mm nedbør.

Fredag 10. september

Sol/klarvær Svak vind, 2,3 m/s fra Øst-nordøst
Sol/klarvær. Svak vind, 2,3 m/s fra Øst-nordøst.

Lørdag 11. september

Skyet Svak vind, 2,3 m/s fra sør
Skyet. Svak vind, 2,3 m/s fra sør.


Bilder



Gi oss din tilbakemelding

Er det feil/mangler i informasjonen over, eller har du forslag til hvordan vi kan gjøre våre nettsider bedre? Send tilbakemelding.